a może wyjechać w Bieszczady...
:)
511 073 809

Dolina górnego Sanu – szlakiem do mistyczntch źródeł Sanu.

Aby dotrzeć do ścieżki przyrodniczej, należy kierować się w kierunku Mucznego – w Stuposianach będzie drogowskaz: Muczne 10km i tu należy skręcić jadąc aż do Tarnawy Niżnej. Tu należy kierować się drogą do Bukowca (droga pełna kolein, zniechęci mniej wytrwałych Bieszczadersów)
Parkujemy w Bukowcu , jeżeli jesteśmy autem. Jeśli poruszamy się na rowerach to mkniemy dalej ścieżką rowerową.
Ścieżka „W Dolinie Górnego Sanu” oraz trasa rowerowa o łącznej długości niespełna 7km – rozpoczyna swój bieg właśnie od parkingu w Bukowcu. Przed wyjściem trzeba pamiętać o zabraniu dokumentów, gdyż znajdujemy się w  strefie nadgranicznej i możemy być nawet kilkakrotnie kontrolowani przez Straż Graniczną. Z parkingu należy dojść do rozwidlenia dróg (50m). Przy widocznej na wprost tablicy uwagę przykuwa leżąca obok metalowa, zardzewiałą kadź. Pochodzi ona z dawnej potaszni (produkcja potażu) znajdującej się w okolicy.

 

 
Chrzcielnica w Beniowej

 
Teraz, zgodnie z oznakowaniem wybieramy kierunek w lewo aż do Beniowej. Idąc początkowo łąką a następnie leśną ścieżką, mając cały czas San po lewej stronie który przypomina bardziej malutki potoczek, niż rzekę, w dole, po około pół godziny marszu przez las, wychodzimy na szutrową drogę. Po lewej widać zabudowania – niegdyś obok stał schron nad Negrylowym (nazwa pochodzi od przepływającego tu potoku Negrylów). Wiosną 2007 sam schron został zamknięty, a w roku 2008 obiekt został ostatecznie rozebrany.
Po drodze będziemy mijać „Ruiny dworu Stroińskich”. Ścieżka w tym miejscu skręca w prawo, aby dostać się do pozostałości należy zejść kilkadziesiąt metrów niżej, a później wrócić na ścieżkę. Niestety w tym miejscu brakuje jakiejkolwiek tablicy z krótką choćby wzmianką o dworze oraz samych Stroińskich. Dużo turystów pomija to miejsce . Po 15 minutach marszu od ruin dotrzemy do cmentarza w Siankach. Na cmentarzu tablica informacyjna o stojącej tu niegdyś cerkwi.
W części najbliżej Sanu znajduje się tzw. grób hrabiny. Sam grób (właściwie: 2 płyty nagrobkowe + mała kaplica; potocznie całość określa się właśnie mianem grobu hrabiny) zbudowany z kamienia. Jest to grób Stroińskich – Franciszka (zm. 1893) i Klary z Kalinowskich (zm. 1867). Groby zostały rozkopane (po odsunięciu płyt) i całkowicie splądrowane w latach 80. Obok znajduje się drewniany krzyż oraz kilkanaście mogił ziemnych, a z tyłu płynie niewielki potoczek – tak wygląda w tym miejscu San. Po opuszczeniu cmentarza , kierujemy się ścieżką do góry, która prowadzi najpierw przez las, potem lekko odkrytym terenem, a po 15 minutach osiągamy punkt widokowy na Sianki – wieś którą przedzieliła granica polsko-ukraińska. Polska część wsi została po roku 1945 całkowicie zniszczona, natomiast Sianki po stronie ukraińskiej są wciąż zamieszkane. Z punktu widokowego doskonale widać ukraińskie Sianki, a także okolice Przełęczy Użockiej, stanowiącą naturalną granicę Bieszczadów Zachodnich i Wschodnich. Z polany widokowej kierujemy  się zgodnie z oznakowaniem na łąkę, a dalej do lasu. Ścieżka kończy się przy obelisku symbolizującym źródło Sanu. Na obelisku znajduje się tablica w języku ukraińskim podająca m.in. długość rzeki (444 km), współrzędne geograficzne oraz wysokość n.p.m. Ta ostatnia – 950m dotyczy prawdopodobnie wysokości rzeczywistego położenia źródeł Sanu, które znajdują się na wschodnich stokach Piniaszkowego – po stronie ukraińskiej i dla turystów idących od tej strony niedostępne (rzeczywista wysokość to 843 m n.p.m.).

 

 
Źródło rzeki San bijące spod buka

 

 
Trasa mimo długości (ok.22km w obie strony) jest z pewnością warta przejścia. Walory widokowe, przyrodnicze i aspekt historyczny powinny wynagrodzić niemal całodniową wycieczkę.

 

Nasi partnerzy:

"POD DĘBEM" SOLINA- POKOJE I DOMKI LETNISKOWE Marcin Sosnicki Chata Starych Znajomych
Pod Dębem, Solina 97, +48 511 073 809, +48 13 469 18 79 © PodDębem 2016

Nasz Facebook