a może wyjechać w Bieszczady...
:)
511 073 809

Muzeum Budownictwa Ludowego – Skansen w Sanoku

Chcąc poznać i popodziwiać kulturę Bieszczad, Beskidu Niskiego i Pogórza Karpackiego obowiązkowo należy wybrać się do Sanoka.

Muzeum Historyczne oraz Muzeum Budownictwa Ludowego zwane potocznie „skansenem”  zgromadziły największą w kraju kolekcję ikon i są odwiedzanie przez ponad 200 tysięcy turystów w ciągu roku.

Muzeum Budownictwa Ludowego Sanok. Dom z Niebocka koło Brzozowa z 1892 r.
foto: P. Kutiak

 

Przed wejściem do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku znajduje się scena z zadaszoną widownią, na której w sezonie wakacyjnym odbywają się liczne imprezy folklorystyczne. Przy ścianie lasu znajduje się spichlerz z Przeczycy z 1732r., w którym mieści się czynna przez cały rok karczma z daniami regionalnymi. Warto skusić się tu na małe co nie co, zważywszy na fakt, że niektóre dania moga być nam nieznane.

Funkcję punktu informacyjnego z kasą biletową pełni tu okazały dworek Stupnickich z XIX wieku. Kupując bilet warto zastanowić się nad wynajęciem przewodnika. Jeśli dobierzemy się w małe grupki, bądź dołączymy do którejś już istniejącej grupy, wyniesie nas to kilka złotych, a warto to zrobić dla ogromnej ilości ciekawych informacji o posiadłościach naszych przodków. Należy również pamiętać o tym, że zwiedzanie wnętrz możliwe jest wyłącznie z przewodnikiem skansenowskim.

Po przejściu przez budynek kasowo-informacyjny ujrzymy rynek galicyjski. Spacerując po bruku wykonanym z kamienia rzecznego, wydobytego z koryta Sanu podziwiamy budowlę, które niegdyś zdobiły Galicję, a więc: karczmę, pocztę, urząd gminy, remizę, aptekę, domy żydowskie i sklep. Nie brak tu warsztatów rzemieślniczych i zakładów tj.: stolarskiego, fryzjerskiego, krawieckiego, szewskiego, zegarmistrzowskiego, fotograficznego oraz ślusarsko-kowalskiego. Pozostałe domy to mieszkania lekarza, nauczyciela, piekarza, woźnicy i rolników. We wszystkich wnętrzach zobaczymy odpowiednie dla danej profesji wyposażenie, a przewodnik opowie niejedną historię związaną z danym miejscem, bądź funkcją mieszkańców.

Rynek galicyjski
foto: P. Kutiak

Ponadto w sanockim skansenie czeka na nas wioska Bojkowska  znajdująca się w najpiękniejszej części parku. Na południowych stokach Gór Słonnych zwiedzimy Łemkowską osadę, a na jej północno-wschodnich krańcach czeka na nas kraina łagodności, a więc pogórze Zachodnie ze spichlerzem, karczmą i tartakiem z XIX wieku. W tym miejscu, napotkamy kolebkę przemysłu naftowego z urządzeniami i narzędziami stosowanymi w  przemyśle naftowym od połowy XIX w. do czasów obecnych. Dalej na uwagę zasługują Dolinianie, którzy zamieszkiwali wschodnią część Dołów Jasielsko-Sanockich oraz okolice Leska, Sanoka, Mrzygłodu i Bukowska. Zajmowali się uprawą ziemi i hodowlą zwierząt domowych. W tym sektorze  znajduje się najstarsza chałupa na terenie Skansenu. Pochodzi ona z Dąbrówki (obecnie dzielnica Sanoka) a w jej wnętrzu zobaczymy na powale wyrytą cyrylicą sentencję „Pobłogosław Boże ten dom i wszystkich w nim żyjących działo się roku bożego 1681 Grzegorz Mełyk”. Największą ilość zabytkowych obiektów zgromadzono w sektorze ukazującym krainę Pogórza Wschodniego. Ekspozycja budownictwa ludowego tej grupy etnograficznej umieszczona została na szerokiej nadsańskiej terasie, gdzie podziwiać możemy przede wszystkim drewniany kościół, zagrody, drewniany wiatrak i szkołę.

foto: P. Kutiak

 

Skansen w Sanoku zajmuje obszar 38 ha i jest największym obiektem tego typu w Polsce i Europie.

Wszelkie dodatkowe informacje można znaleźć na stronie muzeum: http://skansen.sanok.pl/

Nasi partnerzy:

"POD DĘBEM" SOLINA- POKOJE I DOMKI LETNISKOWE Marcin Sosnicki Chata Starych Znajomych
Pod Dębem, Solina 97, +48 511 073 809, +48 13 469 18 79 © PodDębem 2016

Nasz Facebook