a może wyjechać w Bieszczady...
:)
511 073 809

Myczkowce / Zwierzyń

Myczkowce położone u stóp Grodziska (556 m), jest jedną z najstarszych wsi w Bieszczadach i miejscowością letniskową położoną na prawym brzegu Sanu w bezpośrednim sąsiedztwie Jeziora Myczkowieckiego.

 

Atrakcjami w miejscowości Myczkowce jest zapora wodna (nazywana „starszą siostrą zapory solińskiej”). Zbiornik Myczkowiecki jest zbiornikiem wyrównawczym dla szczytowej i pompowej pracy elektrowni Solina.

 

Zaporę w Myczkowcach wybudowano w latach 1955-60. Oddano ją do użytku w 1961r., czyli 7 lat przed uruchomieniem elektrowni w Solinie. Ziemno-betonowa zapora spiętrza wody Sanu do wysokości 15 metrów. Ma moc 8,5 MW. 10 lat temu elektrownia Myczkowiecka została zmodernizowana- jest ona bardzo nowoczesna.

Elektrownia w Myczkowcach jest 24 razy mniejsza od elektrowni w Solinie, ale produkuje tylko o 1/4 mniej energii, niż jej młodsza siostra.

Przechodząc przez zaporę, idąc w prawo dojdziemy zielonym szlakiem do „Cudownego źródełka” w Zwierzyniu. Miejscowa tradycja powiada, że chciano tu kiedyś wybudować cerkiew klasztorną, ale przygotowane kamienie do budowy w tajemniczy sposób znikały. Uznano to za znak Boży i wykopano w tym miejscu studnię, z której pewna niewiasta wydobyła krzyż.

Na pamiątkę niezwykłego zdarzenia wieś nazwano Zdwiżyn (od ruskiego Wozdwyżenje Czestnoho Kresta – Podwyższenie Krzyża Świętego ). Do II wojny światowej studnia była otoczona czcią. Stał nad nią drewniany krzyż, a co roku 27 września w święto Podwyższenia Krzyża Świętego ciągnęli tutaj liczni pątnicy i pielgrzymi z całej okolicy, a nawet krajów ościennych. W uroczystej procesji udawali się z cerkwi do źródła i wówczas ksiądz świecił wodę, która miała moc uzdrawiającą. Tradycja ta odżyła w latach 90-tych XX wieku. Od tej pory również odbywają się tutaj odpusty w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Dzięki inicjatywie ks. proboszcza z Myczkowiec i mieszkańców Zwierzynia powstała kaplica, wznoszone są stacje drogi krzyżowej, a liczni turyści przyjeżdżają tutaj przemywać oczy i nabrać cennej wody do domu.

Uwaga! Do „Cudownego źródełka” można dojechać autem, skręcając przy zaporze w prawo i jadąc drogą z kostki brukowej do miejscowości Zwierzyń. Źródełko znajduje się na końcu miejscowości.

 

W krajobrazie wsi Myczkowce dominuje zabytkowa murowana grekokatolicka cerkiew filialna p.w. św. Jerzego z lat 1910-12r. Od 1979r. jest to rzymskokatolicki kościół par. p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej.

Będąc w Myczkowcach obowiązkowo należy wstąpić do „Caritasu” . Jadąc drogą z kostki brukowej, w stronę Zwierzynia, za wsią, po prawej stronie znajduje się ośrodek Caritas. Wcześniej warto zatrzymać się na „Skałkach Myczkowieckich”, gdzie specjalnie dla turystów przygotowano punkt widokowy, z którego rozciąga się wspaniała panorama na Myczkowce. Od punktu widokowego odchodzi do Orelca żółty szlak spacerowy.

W Caritasie godny uwagi jest ogród biblijny. Jest nie tylko nowym sposobem upiększenia otoczenia roślinnością Bliskiego Wschodu, ale przede wszystkim stanowi specyficzny zapis teologii biblijnej. Jednocześnie zawiera także przemyślaną i uporządkowana katechezę o biblijnej historii zbawienia.

 

W caritasie napotkamy również ogród mini-cerkiewek, które w realnych wymiarach i kształtach znajdowały się, bądź wciąż znajdują na terenie Bieszczad.

 

 

Ośrodek oferuje również stadninę koni „Eden” z krytą ujeżdżalnią i ciekawymi trasami przyrodniczymi, a także mini zoo, które zaciekawi najmłodszych bieszczadersów. Jest to wspaniała forma odpoczynku dla wszystkich!

http://www.myczkowce.org.pl/photo/zdjecia/konie10.jpg

Wszelkie dodatkowe informacje o Caritasie i Myczkowcach na stronie http://www.myczkowce.org.pl/

Nasi partnerzy:

"POD DĘBEM" SOLINA- POKOJE I DOMKI LETNISKOWE Marcin Sosnicki Chata Starych Znajomych
Pod Dębem, Solina 97, +48 511 073 809, +48 13 469 18 79 © PodDębem 2016

Nasz Facebook