a może wyjechać w Bieszczady...
:)
511 073 809

Połonina Caryńska

Połonina Caryńska',’To nieco wyższa „siostra” połoniny Wetlińskiej stanowiąca masyw południowy. Jej śmiało zarysowana sylwetka należy do najbardziej charakterystycznych bieszczadzkich widoków.','

 

Grzbiet Caryńskiej rozciąga się na długości przeszło czterech kilometrów i składa z czterech wierzchołków, z których trzy są dostępne dla turystów, dzięki wytyczonym szlakom.
Swą nazwę Połonina Caryńska wzięła najprawdopodobniej od słowa „tara” co oznacza z języka rumuńskiego- pole, ziemię – bądź z rumuńskiego „car”, co można tłumaczyć jako miejsce leżące powyżej uprawianej ziemi (roli).

Warto wspomnieć, że u północnych zboczy Połoniny Caryńskiej, dawniej znajdowała się wieś o nazwie Caryńskie (do naszych czasów zachowały się ruiny murowanej kaplicy św. Jana oraz przycerkiewny cmentarz). Natomiast  z północnych zboczy spływa potok Caryńczyk, który na terenie wspomnianej wsi wpada do potoku Caryński.
Caryńska dostępna jest praktycznie z każdej ze stron świata, ze względu na przebiegający nią całym grzbietem Główny Szlak Beskidzki (czerwony) oraz niemal prostopadle do niego szlak zielony od Przełęczy Wyżniańskiej.
Szlak czerwony prowadzi z Brzegów Górnych. Jest on kontynuacją odcinka Smerek – Połonina Wetlińska – Brzegi Górne. Przed wejściem należy wykupić bilet wstępu na teren BdPN. Punkt kasowy w Brzegach znajduje się przy skrzyżowaniu Ustrzyki Górne – Wetlina – Nasiczne, nieopodal wejścia na szlak. Ta trasa jest zdecydowanie krótsza, ale podejście jest bardziej strome. Wchodząc na szlak bezpośrednio z szosy, schodkami wychodzimy na niewielką łączkę, gdzie można zobaczyć i zwiedzić stary cmentarz. Zachowało się tu kilka oryginalnych i ciekawych nagrobków.
Po wyjściu z cmentarza szlak biegnie lasem. Z niewielkiej łączki widoki na Wielką i Małą Rawkę oraz bacówkę pod Małą Rawką i jej okolice. Nieopodal znajduje się wiata, gdzie można spokojnie odpocząć. Gdy wyjdziemy z lasu na otwartą przestrzeń, z każdej strony świata przywita nas piękny widok. Na szczycie doskonała panorama na całe Zachodnie Bieszczady oraz Góry Sanocko-Turczańskie. Widać stąd doskonale m.in. Połoninę Wetlińską, Dwernik-Kamień, dolinę Caryńskiego, Przysłup Caryński (schronisko), pasmo Otrytu, Połoninę Dźwiniacką, gniazdo Tarnicy, Rawki oraz góry po stronie ukraińskiej i słowackiej. Na wierzchołku 1239m n.p.m. idąc dalej szlakiem zielony, który odbija na północ i schodzi na Przełęcz Przysłup, możemy udac się do studenckiego schroniska Politechniki Warszawskiej „Koliba”. Warto zaznaczyć, że szlakiem zielonym nie dojdziemy do najwyższego szczytu Caryńskiej- aby na niego dotrzeć musimy odbić z zielonego, na szlak czerwony. Trasa zajmie Wam ok. 10 minut marszu, a naprawdę warto!
Oprócz wymienionych szlaków, na Połoninę Caryńską prowadzi również ścieżka przyrodnicza „Buk”, Ustrzyki Górne – Połonina Caryńska. Prowadzi ona wzdłuż czerwonego szlaku Ustrzyki Górne – Berehy Górne (Brzegi Górne). Czas przejścia około 3½ – 4 godziny.

 
Inny atrakcyjny szlak koloru zielonego biegnie z Przełęczy Wyżniańskiej przez bacówkę „Pod Małą Rawką” na Małą (1254 m n.p.p.m.) i dalej na Wielką Rawkę (1302 m n.p.p.m.). Dalej możemy się udać na „trzy granice” Kremenaros (1221m n.p.m.), miejsce gdzie zbiegają się trzy granice polska, słowacka i ukraińska.
Szacowany czas przejścia to:

 

 

  • Przełęcz Wyżniańska (parking) – Mała Rawka, ok. 1¾ h

 

  • Mała Rawka – Wielka Rawka, ok. 0,5 h

 

  • Wielka Rawka – Kremenaros, ok. ¾ h,

   Razem: ok. 3,5 h.

   W przeciwnym kierunku: ok. 2 do 2,5h

 

 

Nasi partnerzy:

"POD DĘBEM" SOLINA- POKOJE I DOMKI LETNISKOWE Marcin Sosnicki Chata Starych Znajomych
Pod Dębem, Solina 97, +48 511 073 809, +48 13 469 18 79 © PodDębem 2016

Nasz Facebook