a może wyjechać w Bieszczady...
:)
511 073 809

Połonina Wetlińska

Połonina Wetlińska (1255 m n.p.m.) stanowi najdalej wysuniętą na zachód część bieszczadzkiego pasma połonin.’,’

Sąsiaduje z Połoniną Caryńską (1297 m n.p.m.), a także z Tarnicą- najwyższym szczytem polskich Bieszczadów o wysokości 1346 m n.p.m. Warto zaznaczyć, że Bieszczadzkie Połoniny cechują piętra roślinne, a zatem:

  • Piętro pogórzy (dolin) sięgające 700-800 m n.p.m.
  • Piętro regla dolnego sięgające do 1150 m n.p.m.
  • Piętro połonin (łąk wysokogórskich).

Niewątpliwie Połonina Wetlińska jest jednym z najczęściej uczęszczanych szlaków przez turystów. Ich piękno czyni je wspaniałym punktem widokowym, z każdej niemal wysokości. Jesienią i zimą istnieje możliwość zaobserwowania inwersji temperatury, kiedy to widzialność ze szczytu połonin pozwala na  podziwianie Tatr.

Na Połoninę Wetlińską możemy wybrać się w dwojaki sposób.

  • Szlak żółty, to trasa najbardziej oblegana przez „spragnionych gór” ze względu na umiarkowany stopień trudności, krótki czas wyjścia, a także możliwość pozostawienia auta na parkingu nieopodal wejścia na szlak. Wyjście na szczyt ukoronuje schronisko – Chatka Puchatka. Nigdzie snickers nie smakuje tak wyśmienicie jak właśnie w tym miejscu 🙂 po mimo swojej ceny – warto skosztować i nabrać sił na zejście, bądź kontynuowanie trasy, gdyż Grzbietem Połoniny Wetlińskiej przebiega Główny Szlak Beskidzki – czerwony. Na wschód biegnie do Berehów Górnych, potem na Połoninę Caryńską i dalej do Ustrzyk Górnych, potem na Tarnicę i kończy bieg w Wołosatem. Na zachód GSB biegnie przez Roh (omija sam wierzchołek), Przełęcz Orłowicza, Smerek, Okrąglik i Cisną do Komańczy. Roh jest najwyżej położonym punktem Połoniny Wetlińskiej: 1255m n.p.m., obok natomiast znajduje się Osadzki – 1253m n.p.m.
  • Szlak czarny jest nieco dłuższą alternatywą dla szlaku żółtego. Szlak ten pełni rolę krótkiego łącznika pomiędzy szosą obwodnicy na wysokości campingu BdPN „Górna Wetlinka” a opisywanym wyżej szlakiem żółtym. Na odcinku, zanim to szlak czarny łączy się ze szlakiem żółtym, zostały oznaczone 3 przystanki ścieżki przyrodniczej. Pierwszy z przystanków ukazuje  m.in. ptaki oraz gady i płazy, które zadomowiły się w danym rejonie. Są to pospolite ptaki, takie jak wróble, jaskółki oraz pliszki i trznadle, a z płazów i gadów kumaki górskie, zaskrońce czy jaszczurki. Kolejny przystanek przyrodncizej ścieżki prezentuje rozległe polany porośnięte dziką różą i jałowcem. Występuje tu również charakterystyczna goryczka trojeściowa, a obok kładki nad potokiem Pataraczakowskim  znajduje się trzeci z przystanków ścieżki ukazujący środowisko lokalnych wód płynących. Szlak zaczyna wspinać się do góry i po ok. 20 minutach docieramy do połączenia ze szlakiem żółtym. Szlak czarny kończy tu swoją rolę i od tego momentu kontynuujemy marsz szlakiem żółtym – do wierzchołka Połoniny Wetlińskiej.

Istnieje możliwość zejścia z Połoniny szlakiem żółtym, bądź czerwonym:

  • szlakiem żółtym z powrotem na Przełęcz Wyżną, (ok.1 h), lub także szlakiem żółtym, a dalej w prawo szlakiem czarnym do drogi w okolicy campingu BdPN Górna Wetlinka (razem 50 minut do 1h)
  • szlakiem czerwonym do Berehów Górnych, (ok.1,5 h), lub także szlakiem czerwonym do Przełęczy M. Orłowicza (1,5h), a dalej szlakiem żółtym do Wetliny (1h), lub ścieżką „Jodła” przez Suche Rzeki do Zatwarnicy.

Wszystkich fanów prawdziwych owczych oscypków obowiązkowo zachęcamy do zaopatrzenia się w nie na trasie „dużej petli bieszczadzkiej” w Brzegach Dolnych!

Nasi partnerzy:

"POD DĘBEM" SOLINA- POKOJE I DOMKI LETNISKOWE Marcin Sosnicki Chata Starych Znajomych
Pod Dębem, Solina 97, +48 511 073 809, +48 13 469 18 79 © PodDębem 2016

Nasz Facebook