a może wyjechać w Bieszczady...
:)
511 073 809

Solina

Zapora Solińska jest największą budowlą hydrotechniczną w Polsce o długości 664 m i wysokości 82 m, a zarazem jedną z największych atrakcji turystycznych całych Bieszczadów (a już na pewno dla tych, którzy nie przepadają za wyprawami w góry). Jeżeli zamierzamy zwiedzić zaporę, polecamy zarezerwować pobyt w naszych Pokojach pod Dębem, następnie zakładając, że poruszamy się samochodem droga główną, zostawiamy nasz pojazd na płatnym parkingu (szczególnie w weekendy trudno tu o miejsce) przy wejściu na „Bieszczadzkie Krupówki” i dalej udajemy się pieszo w kierunku zapory, mijając niezliczone punkty gastronomiczne, sprzedawców pamiątek, fotografów itp.

Bardziej zainteresowanych samą zaporą oraz elektrownią może ucieszyć informacja, że obecnie jest już możliwość zwiedzania korpusu zapory dla wszystkich – (do roku 2006 dotyczyło to tylko grup zorganizowanych).

Zwiedzanie wnętrza Solińskiej hydroelektrowni – http://solina.pl/zwiedzanie-zapory/godziny-otwarcia/

Przechodząc liczącą 664m długości zaporę, możemy się udać w kierunku kąpieliska, bądź przystani statków turystycznych. Na przystani znajduję się także wypożyczalnia sprzętu pływającego (rowerki, kajaki, żaglówki).

Jezioro Solińskie zwane bieszczadzkim morzem, jest największym sztucznym jeziorem w Polsce, a tym samym wielkim centrum wypoczynku nad wodą i na wodzie.
Aby opłynąć i poznać całe jezioro nie koniecznie trzeba być żeglarzem. Umożliwiają to spacerowe statki kursujace po w Solinie.

Jeden z nich swój port ma w Solinie (po przeciwnej stronie „Bieszczadzkich Krupówek”)

http://www.bialaflota-solina.pl/

Drugi natomiast w Polańczyku poniżej restauracji Atrium:

http://www.bieszczady.net.pl/tramp/index.html

Trasa kursowania statków zmienia się nieznacznie co kilka lat. Obecnie płyną one na ogół dwoma trasami. Pierwszy najpierw prosto w kierunku Wyspy Małej (po drodze jest jeszcze nie zawsze widoczna wyspa Okresowa – w zależności od poziomu wody w zbiorniku albo ją widać, albo nie), następnie stateczek mija ją po lewej burcie i zmierza w kierunku Wyspy Dużej, zwanej też Wyspą Energetyka mając po prawej Polańczyk, którą opływa w ok. 2/3 długości następnie zawraca i tą samą drogą zmierza do Soliny. Druga trasa prowadzi najpierw podobnie do pierwszej z tym, że Wyspa Mała zostaje po prawej burcie a statek opływa Półwysep Jawor i zawraca w miejscu gdzie powinno być widać sporo wystających z wody pozostałości po dawnym lesie. Jeżeli ktoś nigdy nie płynął „Bieszczadzką flotą” warto z jej usług skorzystać, polecamy także zajęcie sobie miejsc (przy ładnej pogodzie) na „wolnym powietrzu” ponieważ płynąc wewnątrz statku trudno oprzeć się wrażeniu, iż poruszamy się pociągiem (to chyba z powodu okien i ławek).

Nieopodal przystani znajduje się dzikie kąpielisko oraz zjeżdżalnia wodna. Nad bezpieczeństwem pływających czuwa WOPR Praktycznie na wszystkich przystaniach istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu pływającego.Ceny wahają się w granicach: 10 do 25zł/godzina za kajaki, łódki wiosłowe, rowery wodne oraz do 300 zł za wyczarterowanie jachtu.

Warto wybrać się również na mniej znaną i uczęszczaną plażę w Solinie tzw. Zatokę Drewnianą, która znajduje się przed zaporą solińską, a mianowicie nie skręcamy w lewo, w nasze „Bieszczadzkie Krupówki”, lecz idziemy wyżej, w górę chodnikiem mijając Park Linowy i idąc jeszcze ok. 250 metrów w górę. Zatrzymujemy się przy kiosku wędkarskim (tu można wykupić karty do wędkowania na wodach górskich!), skręcamy w lewo do lasu, schodząc schodkami do jeziora. Zatoka znajduje się w lesie, jest możliwość wypożyczenia sprzętu rekreacyjnego. Niewiele osób o niej wie, więc jest dużo przyjemniej niż na tłocznej plaży za zaporą.

Polecamy to miejsce również dla wędkarzy, gdyż w urokliwych zakątkach można złapać nie jednego karpia, czy sandacza. Ponadto, w celu „zawędkowania” warto wybrać się nad rzekę San (na przeciwko stacji paliw w Solinie jest zejście do rzeki, leśną dróżką) bądź za solińskim mostem, w prawo). Ponadto łowić można w Bóbrce i Myczkowcach, nad Jeziorem Myczkowieckim. Należy jednak pamiętać, że na bieszczadzkich wodach można wędkować po wykupieniu karty na wody górskie. Zakaz połowu obowiązuje na potoku Wołkowyja, który jest matecznikiem dla ryb.

Więcej informacji na stronie http://www.wedkowanienasolinie.pl/

Nasi partnerzy:

"POD DĘBEM" SOLINA- POKOJE I DOMKI LETNISKOWE Marcin Sosnicki Chata Starych Znajomych
Pod Dębem, Solina 97, +48 511 073 809, +48 13 469 18 79 © PodDębem 2016

Nasz Facebook